FYTOREMEDIACE - Vrba je jednou z nejúčinnějších rostlin pro dekontaminaci znečištěných území
Fytoremediace je jednou z technologií, jak z prostředí odstranit těžké kovy, ropné látky a jiné nežádoucí znečišťující látky. Patří zcela jistě k nejlevnějším, nejčistějším a veřejností velmi dobře přijímaným, protože nedochází k viditelnému poškozování krajiny. Vrby tak mohou být jedním z nejúčinnějších bojovníků proti ekologickým zátěžím.
Vrba patří mezi tzv. hyperakumulátory, dokáží vysát kontaminanty z půdy. Zjednodušeně je možné princip fytoremediace popsat tak, že těžké kovy jsou kořeny transportovány do nadzemní části rostliny, tedy větví a listů. Následně jsou rostliny sklizeny a zpracovány. Tento proces je se může mnohokrát opakovat díky úžasné schopnosti vrb obrůstat při seříznutí až u země. Navíc je možné najít pro určité specifické těžké kovy takové klony, které jsou ve vstřebávání lepší než ostatní.
Vrby jsou schopny efektivně vstřebávat těžké kovy jako kadmium, nikl či olovo. Byl úspěšně otestován v místech znečištěných ropnými produkty. Jedna ze studií potvrdila využitelnost fytoremediace území znečištěných bombardováním v Srbsku. Studie v plném znění ZDE
Vrby byly úspěšně použity ve velkých projektech rekultivace brownfieldů, které získaly uznání po celém světě. Jedním z nich je Westergasfabriek Park, který vznikl na území bývalé plynárny nedaleko Amsterdamu. Kompletní popis projektu ZDE
Mezi další úspěšně vyzkoušené rostliny pro fytoremediaci patří např. topol černý, slunečnice, brukev sítinovitá (Brassica juncea) nebo indiánská tráva (Sorghastrum nutans). I u nás se tomuto tématu věnovalo několik výzkumných projektů a doufáme, že se v blízké budoucnosti dočkáme i praktického využití. Výsadba vrbových porostů je totiž relativně snadná a vzniklá biomasa může mít i ekonomické využití.